glukeemiline-koormus.png

Glükeemiline koormus - ütle isudele "tsau"

Mõiste "Glükeemiline koormus" võib esmapilgul tunduda justkui mõni keemia- või füüsikaõpikust välja karanud koll. Ent tegelikult on see toitumisnõustajate seas üks vägagi kasutatav näitaja, mis iseloomustab seda, kuidas üks või teine toit sinu vere suhkrutaset tõstab.

Ja see on varsti iga toidu juures nähtav Frillice äpis! Ei teagi maailmas ühtegi tervisliku toitumise äppi, mis seda võimalust pakuks.

Maakeeli - kuidas üks või teine toit sinu isudele, enesetundele ja hormoonidele mõjub. Kas pärast söömist lendab sinu vere suhkrusisaldus läbi lae tekitades väsimust ning nälga. Või vastupidi, toit on kõhtu täitev, vere suhkrusisaldus on stabiilne ja võid järgneva nelja-viie tunni jooksul käia söögist nagu boss mööda. Isusid lihtsalt pole.

Oleme ikka rääkinud sellest, et kaalu langetamiseks ei pea kõike kaaluma, grammi täpsusega sööma ja igat kalorit lugema. Ja vot, kui sinu toidud on madala glükeemilise koormusega, siis oled sellele jälle sammukese astunud lähemale.

Kaalu langetajale on oma vere suhkrutaseme stabiilsena hoidmine kõige olulisem asi üldse. Olgu öeldud, et glükeemilise koormuse ja ka indeksi puhul saab rääkida ainult süsivesikuid sisaldavatest toiduainetest. Valgud ja rasvad seda näitajat ei mõjuta.

Glükeemiline koormus on glükeemilise indeksi sugulane

Glükeemiline koormus (GK) on glükeemilise indeksi (GI), mis on väga laialdaselt kasutatav näitaja, lähisugulane. Ta on justkui see vanem ja targem vend, kes ise väga esiplaanile ei trügi.

Kas siis glükeemilisest indeksist ei piisa, küsid? Ei piisa, sest glükeemilisel indeksil on üks suur puudus. Nimelt ei oska see näitaja sulle lõplikku tõde, sest lisaks süsivesikurikaste toiduainete kvaliteedile (GI) on oluline ka see, kui palju neid seal toidus on koguseliselt.

Ehk siis me justkui lisame glükeemilisele indeksile veel juurde süsivesikute koguse toidus. Lisaks mõjutavad glükeemilist koormust ka rasvad, valgud ja kiudained toidus ning ka toidu valmistamise viis. Suurema kiudainete, valkude ja rasvade sisaldusega toidud on madalama glükeemilise koormusega.

Arbuus vs valge sai

Toon sulle mõned näited päriselust. Võtame näiteks arbuusi. Selle glükeemiline indeks on valge saiaga suhteliselt sarnane, ent glükeemiline seevastu koormus madal. Valgel saial vastupidiselt aga väga kõrge.

Mõlemad toiduained tõstavad justkui sinu vere suhkrutaset hüper-super kiiresti ning kui lähtuda ainult glükeemilisest indeksist, siis on need sinu jaoks mõlemad ebatervislikud.

Ent kuna arbuus sisaldab väga vähe süsivesikuid koosnedes suures osas veest, mõjutab arbuus vere suhkrutaset kindlasti märgatavalt vähem. Ja sama kogus arbuusi on veresuhkru kõikumise mõistes oluliselt tervislikum kui valge sai.

Glükeemiline koormus numbrites

Glükeemilise koormuse puhul lähtutakse kolmest vahemikust:

Mida madalam on toidu glükeemiline koormus, seda parem.

Ja nagu eespool öeldud, siis Frillice äpis hakkad sa õige pea nägema iga toidu juures (nii enda kui ka teiste loodud) nende glükeemilist koormust.

Ole esimeste seas, kes äpi uuendusest kuuleb. Pane ennast kirja siin.