lihtne-nipp-kuidas-muuta-riis-ja-kartul-tervislikumaks.png

Lihtne nipp, kuidas muuta riis ja kartul tervislikumaks

Ilmselt tead, et riis ja kartul on oma olemuselt päris tervislikud toiduained. Kuigi need koosnevad peamiselt süsivesikutest, on neil targasti ja teadlikult kasutades kindel koht meie igapäevasel toidulaual.

Miks ma rõhutan aga sõnu "targasti ja teadlikult"? Kui oled meie artikleid jälginud, siis tead, et süsivesikutel on oskus tõsta meie vere suhkrutaset. Ja kui seda teha liiga äkiliselt, siis on tulemuseks energiataseme langus, isud ning nälg. Ning kehal on ka raskem võtta energiat sinu rasvavarudest.

Selle äkilisuse mõõtmiseks on välja töötatud sellised terminid nagu glükeemiline indeks ja glükeemiline koormus. Mõlemad näitavad sisuliselt seda, kui kiiresti toiduained sinu vere suhkrutaset tõstavad. Olen sellest pikemalt kirjutanud siin.

Keedetud riisi glükeemiline indeks on ca 70 kanti ning keedetud kuumal kartulil üle 80. Mõlemad näitajad on pigem kõrged. Näitlikustamiseks ütlen, et puhtal glükoosil on see 100.

Aga jagan sinuga täna, kuidas saad mõne lihtsa nipiga selle näitaja ise kodus allapoole tuua.

Nipid, mis teevad riisi ja kartuli veel tervislikumaks

Tehti uuring, mille käigus lisati riisi keeduvette 1 spl kookosõli ning jahutati see külmkapis seejärel täielikult maha (üleöö).

Selliselt toimimine aitas muuta osa hästi seeduvast tärklisest mitteseeduvaks tärkliseks, alandades seeläbi riisi glükeemilist indeksit, aga tiba ka selle kaloraaži. Leiti, et riisi mitteseeduva tärklise kogus kümnekordistus ning kaloraaž muutus 10-15% väiksemaks.

Õli omakorda läks selle tärklise molekuli sisse ning ehitas sinna ümber justkui kaitsva kihi.

Nimelt ei ole meie kehas ensüüme, et seda mitteseeduvat tärklist lõhustada - teisisõnu ei suuda meie keha muuta seda glükoosiks, mis omakorda tähendab seda, et vere suhkrutase ei tee sellist äkilist hüpet.

Kusjuures külma riisi uuesti soojendamine ei tee seda toimunud protsessi enam olematuks. Nii et vabalt võid seda riisi uuesti kuumutada.

Mingis mõttes sama nippi saad kasutada kartulite puhul. Kui keedad kartulid ning need seejärel jahutad, tood kartulite glükeemilise indeks 80 pealt alla ca 56 peale. See on suur erinevus.

Nii et kartulisalat on supersöök, sest selle glükeemiline ideks on ca 40% madalam.

Pane need nipid proovile ja vaata, kas kõht püsib pikemat aega täis.

Frillice äpp -70% pluss boonused

Frillice äpis hakkad õige pea nägema toitude juures ägedaid skoore, mis aitavad sul teha kõige pikemaks ajaks kõhtu täitvamaid valikuid.

Hetkel saad liituda äpiga soodushinnaga aastaks 34.99 €. Loe selle pakkumise kohta lähemalt siit.