suhkruasendajad-top-koige-paremad-ja-koige-halvemad.png

Suhkruasendajad TOP: Kõige paremad ja kõige halvemad

Suhkruasendajad on muutumas järjest populaarsemaks, eriti nende seas, kes soovivad kaalu langetada või tervislikumalt toituda. Erinevaid suhkruasendajaid on turul palju, osad paremad, osad halvemad. Selles blogis jagame sinuga 3 parimat kui ka 3 halvimat. Toome välja ka nende võimalikud kõrvalmõjud, et saaksid leida suhkrule ja teatud süsivesikutele (lihtsuhkrutele) kõige sobivama alternatiivi.

Miks üldse on vaja süsivesikuid vältida, küsid? Ega otseselt ei peagi, küll aga on äärmiselt oluline, et sinu söögid ei tõstaks liigselt vere suhkrutaset. Seda taset saavad tõsta ainult süsivesikud, eriti äkiliselt liiga tavasuhkrulaadsed süsivesikud.

Ja see on see, mida sa tahad, kui soovid kehakaalu langetada, iga hinna eest vältida. Kuigi siin on nippe ja häkke veel, on üks lahendus just asendada suhkur ning erinevad vedelad magustajad mõne suhkruasendaja vastu välja.

Muideks Frillice äpis näitame sulle iga toidu glükeemilist koormust, mis otseselt seda ka näitab - kui kiiresti selle toidu söömisel vere suhkrutase tõuseb.

Kui hoiad oma sealsete toitude glükeemilise koormuse alla 10, siis oled teinud enda kehale pai ning loonud tingimused, et keha võtab meelsasti energiat sinu rasvavarudest. Sest olukorras, kus sinu vere suhkrutase on pidevalt kõrge, keha seda tegema ei hakka.

Kõige halvemad suhkruasendajad

Siin on 3 suhkruasendajat, mis on meie arust kõige halvem alternatiiv suhkrule. Loe alati toiduainete etikette, et neid oma jookide ja söökide seest tuvastada.

Aspartaam

Aspartaam on ilmselt kõige kurikuulsam suhkruasendaja. Seda sünteetilist magustajat kasutatakse laialdaselt dieetjookides ja madala kalorsusega toodetes. Aspartaam on umbes 200 korda magusam kui suhkur. Mõned uuringud seostavad seda peavalude, allergiate ja neuroloogiliste probleemidega. Samuti on Maailma Terviseorganisatsioon liigitanud selle võimalikuks vähki tekitavaks ühendiks.

Jah, palju on räägitud, et see kogus peab kurja haiguse ligi meelitamiseks olema ikka tohutu, siis minu soovitus on sellegipoolest sellest kaarega käia mööda. Me saame neid lisaaineid igalt poolt ja mida teadlikumalt me suudame neid vähendada, seda parem.

Otsus: Väldi.

Sukraloos

Sukraloos on 600 korda magusam kui suhkur. See ei mõjuta küll veresuhkru taset ega põhjusta kaariest, kuid võib mõjutada soolestiku mikrobioomi ja põhjustada seedetrakti probleeme. Sukraloosi leidub paljudes dieet- ja madala kalorsusega toodetes. "Otsi" seda ka valgupulbritest.

Otsus: Väldi

Acesulfaam K

Acesulfaam K on kunstlik magusaine, umbes 200 korda magusam kui suhkur. See sobib küpsetamiseks ja ei mõjuta veresuhkru taset. Mõned uuringud seostavad seda terviseriskidega, nagu kasvajate tekkimise ohuga. Samuti võib see jätta mõrkjasmagusa järelmaitse.

Otsus: Väldi

Kõige paremad suhkruasendajad

Nüüd siis aga kõige paremate variantide juurde. Aga nagu iga asjaga, mõõdukus ennekõike.

Ilmselt on esimese hooga hea juhtida tähelepanu, et nii stevia kui ka monk fruit tooted on sageli segatud erütritooliga.

Stevia

Stevia on looduslik suhkruasendaja, 200–300 korda magusam kui suhkur, kuid kaloriteta. Hea valik, sest see ei mõjuta sinu vere suhkrutaset. Tema peamine miinus on ehk tema imelik metalne ja tiba mõrkjas järelmaitse. Enamikel juhtudest segatud eelpool mainitud erütritooliga.

Otsus: Okei tarbida

Erütritool

Erütritool on suhkrualkohol, umbes 70% suhkru magususest ja selles on peaaegu null kalorit. Erütritool ei mõjuta veresuhkrut ega põhjusta hammaste lagunemist ning on seedetraktis ehk kõige paremini talutavam suhkrualkohol.

Neid erinevaid suhkrualkohole, mida paljudes "fit" toodetes kasutatakse suhkruasendajatena, on veel. Nagu näiteks ksülitool, mannitool, sorbitool.

Aga jah, erütritool võiks teoorias tekitada kõige vähem vaevusi. Sellegipoolest võib liigne tarbimine põhjustada kõhulahtisust.

Otsus: Okei tarbida

Mungapuuviljaekstrakt (Monk fruit)

See magusaine saadakse munkade vilja (Luo Han Guo) viljast ja on umbes 150-200 korda magusam kui suhkur, sisaldades null kalorit. See on kusjuures päris rikkalik antioksüdantide poolest.

Mungavilja magusaine ei põhjusta teadaolevalt kõrvaltoimeid ja ei mõjuta veresuhkru taset, mistõttu on see hea valik neile, kes soovivad oma toitude süsivesikurikkust vähendada.

Otsus: Okei tarbida

Laadi alla Frillice äpp ja saa teada, millised toidud toetavad seda, et sinu keha saaks energiat võtta just sealt, kust see sulle on kõige kasulikum - rasvavarudest.