Veresuhkrutase kõigub? 4 käepärast häkki selle vältimiseks

Veresuhkrutase kõigub? 4 käepärast häkki selle vältimiseks

Veresuhkrutase ja selle stabiilsena hoidmine on tervise ja kaalu langetamise seisukohalt üks olulisemaid asju. Pidevalt kõikuv veresuhkrutase tekitab näljatunnet, põhjustab väsimust ning suurendab diabeedi riski.

Kui muidu on tervisliku söömise maailm täis vägagi erinevaid arvamusi ja ideoloogiaid, siis selles ollakse üksmeelel - veresuhkrutaseme kõikumist tuleb vältida kui tuld.

Tühja kõhu peale söödud komm annab ju ainult hetkelise rahulolu. Juba mõne aja pärast koriseb sinu kõht lärmakamalt, kui enne selle "saatusliku" kommi söömist. Ja sa ei peatu enne, kui kommipakk on tühjaks söödud.

Loogika selle taga on lihtne. Pärast söömist (eriti, kui oled ohtralt süsivesikuid söönud) vallandab keha vereringesse ohtralt insuliini, mille ülesanne on seda suhkrut verest ära korjata.

Kuna asjaga on tema arust kiire, siis ta insuliini kogusega koonerdama ei hakka. Ning tulemusena korjatakse verest ära rohkem suhkrut, kui seal oli enne.

Ilmselgelt ongi esmane soovitus sulle viia "kiirete" süsivesikute (süsivesikud, millel on väga kõrge glükeemiline indeks... enamasti suhkrurikkad toiduained) tarbimine miinimumini. Ent alati see ei õnnestu.

Anname sulle täna nõu, kuidas lihtsate ja käepäraste häkkidega vältida veresuhkru hüplemist. Isegi pärast magusa söömist.

4 häkki, kuidas hoida veresuhkrutase normis

Häkk nr 1 - Kombineeri süsivesikuid valkude ja rasvadega

Kui kombineerid süsivesikurikkaid (k.a magus) toiduaineid valgurikaste ja ka rasva sisaldavate toiduainetega, aitab see hoida sinu veresuhkrutaset tiba stabiilsemana.

Nimelt aitavad just valgud ja rasvad aeglustada suhkrute verre jõudmise tempot ja seetõttu ei lähe sinu keha kohe insuliiniga võidurelvastuma.

Näiteks lisa riisile kanaliha (valgurikas) ning avokaadot (rasvarikas).

Häkk nr 2 - Söö magusat alati viimasena

Kui istud maha sööma ja sul on kindel plaan pista põske ka paar kommi, siis tee seda alati toidukorra lõpus. Siis, kui muu (tervislik) kraam on juba kõhtu maandunud.

See käivitab esimese häkina kirjeldatud jada. Keha vastus ei ole siis sellele kommile nii tormakas.

Ja tulemuseks on püsivam veresuhkrutase ning vähem isusid.

Häkk nr 3 - Lisa toidukorrale äädikat

Uuringud viitavad, et erinevate äädikaliste tarvitamine aitab samuti kaasa sellele, et keha söögikorra järgne reaktsioon ei oleks nii pöörane.

Isegi Jaapani samuraid tarvitasid äädikat, et olla tugevamad ja ilusamad.

Teadlased pole jõudnud 100% üksmeelele, mida on äädikas sellist, mis omab veresuhkrutasemele sellist positiivset mõju, ent peamised teooriad on järgmised:

Meie lemmikud on õunasiidriäädikas ja palsamiveiniäädikas. Esimese puhul otsi toote pudeli pealt sõna "mother", mis tähendab, et selles konkreetses tootes on rohkem kasulikke aineid (kasulikud bakterid, ensüümid jms). Vastasel juhul on toode läbinud korraliku filtreerimise ja seetõttu natuke "lahjem".

Kui palju ja kuidas?

Võta 1 spl klaasitäie veega lahjendatult enne sööki või söögikorra ajal.

Häkk nr 4 - Kasuta kaneeli

Kaneelil on juba pikka aega olnud veresuhkru stabilisaatori maine ja seda uuritakse lausa ühe toetava ravivõimalusena diabeedi puhul.

Uuringud leidsid, et kaneel aitab diabeetikutel, diabeedieelsetel ja kõrge veresuhkru tasemega patsientidel hoida söömise järgselt veresuhkrutaset madalamana.

Isegi kui sa suhkrut just liiga tihti ei tarbi, võib kaneel tulla sulle appi, kui suhu lendab (märkamatult) midagi magusat.

Millist kaneeli tarbida?

Kindlasti vali lettidelt Ceylon (eesti keeles tseilon) variant. Müügil on ka odavam Cassia nimeline kaneeli sort, mis paraku sisaldab ceyloni kaneelist rohkem kumariini, mis võib põhjustada maksa ja neeru probleeme.